Zájezd do Berlína

První den našeho zájezdu do Berlína jsme navštívili Neues Museum. Viděli jsme budovu radnice Rotes Rathaus a gotický kostel Marienkirche. Odpoledne jsme se prošli na náměstí Alexanderplatz, kde jsme měli možnost nahlédnout do pár obchodů. V podvečer jsme vyjeli rychlovýtahem na televizní věž Fernsehturm, odkud byl z výšky 307 m krásný výhled. Ještě než jsme se jeli ubytovat, krátce jsme se zastavili u 1,3 km dlouhého úseku berlínské zdi (slavné East Side Gallery), známého především pro působivé množství grafittů.

Náš další den začínal vyhlídkovou plavbou lodí po řece Sprévě kolem nejznámějších berlínských památek. Poté jsme se přesunuli k Památníku holocaustu a k Braniborké bráně (Branderburger Tor), historický milník oddělující západní Berlín od východního.  Vydali jsme se také k budově bývalého Říšského sněmu, Reichstag. Pěší prohlídku jsme zakončili u  Checkpoint Charlie, dřívějšího přechodu mezi východním a západním Berlínem.

Poslední den jsme navštívili partnerskou školu, kde byl pro české žáky připraven program. Ještě v autobuse jsme byli rozděleni do čtyř skupin. Šití, dílny, matematika, němčina. Jedna hodina trvala 60 minut. Skupina, do které jsem byl zařazen, se šla podívat na hodinu němčiny, do 10. třídy, kde jsme poslouchali prezentace studentů o knížkách, které četli. Jiná skupina navštívila hodinu šití, kde měli možnost si vyzkoušet práci na elektrických šicích strojích a ušít si něco pro sebe. Další skupina si v rámci dílen vyzkoušela např. vrtání a výrobu klíčenek. V hodině matematiky zase naši žáci viděli, jak lze propojit teorii matematiky s praxí. Poté nás znovu rozdělili do skupin a dali každé skupině  žáka, který nám vyprávěl o škole a my jsme to zapisovali do pracovního listu. Žáci se snažili říkat nám všechno, ale chvílemi jsme měli problém porozumět berlínskému dialektu. Potom jsme odjeli na Alexanderplatz, kde jsme měli čas na nákupy a kolem půl čtvrté jsme se vydali zpět do Prahy.

Tereza Honzáková a Maruška Nguyen, 3. D, David Ciple, 1. B

berlin.18.1.jpg berlin.18.2.jpg