Projekt Erasmus +

givingJiž druhým rokem se naše škola účastní projektu Erasmus +, v rámci kterého jsme navázali spolupráci s italským lyceem Leonarda da Vinci ve městě Fasano. Projekt odstartoval již v předminulém školním roce. Na začátku projektu probíhala jednání mezi italskou a českou školou, přičemž se podařilo dosáhnout shody o průběhu projektu a výsledcích, kterých chceme v rámci projektu dosáhnout. Jednání probíhala online, ovšem v rámci mobility naši školu v říjnu 2019 navštívili tři italští kolegové, se kterými byl dojednán prvotní průběh našeho projektu. V červnu 2019 proběhla další mobilita, kdy čeští učitelé pod vedením Mgr. Gabriely Horňákové navštívili italské Fasano, kde probíhala již zcela konkrétní jednání o vzájemném výměnném pobytu studentů.
Již druhého října 2019 jsme v Praze opět přivítali tři italské učitele, ovšem tentokrát i s 24 italskými studenty. Následně se česká skupina, opět pod vedením Mgr. Gabriely Horňákové, vydala do italského Fasana, s cílem poznat tamní zvyky, tradice, kuchyni a vůbec všechno tradičně italského!

O průběhu celého výměnného programu si můžete přečíst ve zprávě jedné ze studentek a sice Nikoly Melicharové ze 2. D:

Všechno to začalo 2.10.2019 když jsme se sešli na letišti, abychom si mohli vyzvednout naše Italy. Čekali jsme na ně dlouho, protože jejich let měl zpoždění, přivítali jsme je jednou z českých tradic, a to chlebem a solí. Po chvíli seznámení jsme se vydali část domů a část na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tam si zbytek českých lidí přebral své Italy. Celý týden probíhal velmi hezky, navštívili jsme spoustu zajímavých míst nejen v Praze, ale i v Kutné Hoře, naučili jsme je náš tradiční tanec Polku, ukázali jsme jim naše typická jídla. Během týdne jsme si užívali mnoho krásných společných chvílí. Za ten týden se z nás stali dobří přátelé, a proto byl pro nás den odjezdu velmi smutný. Alespoň nás opouštěli s pocitem, že za měsíc se uvidíme znovu a my alespoň budeme vědět ke komu jedeme a do čeho jdeme.

O měsíc později jsme vyrazili do Itálie. Většina Italů na nás čekali již na letišti. Další den jsme měli sraz u školy a začal nám společný program. Navštívili jsme památky, sportovali jsme, ochutnali jsme různá italská jídla, poznali jejich tradice, naučili se jejich tanec. Za ten týden jsme se ještě více sblížili. Koupali jsme se v moři a po večerech jsme spolu chodili ven, abychom si užili nejspíš poslední týden. Na konci jsme si dohromady připravili program pro italské rodiče a učitele. Tančili jsme, zpívali a dělali jsme to všechno společně, jako kolektiv. Tento projekt nám ukázal, jak je úžasné poznávat nové lidi z jiných zemí a že si i přes tu odlišnost dokážeme úžasně rozumět, spolupracovat a pomáhat si.