100 let výročí vzniku Československé republiky

100 let výročí vzniku Československé republiky

 

Přípravy k velkolepému výročí

Jak už všichni víme, 28. října uběhlo neuvěřitelných 100. let od vzniku Československé republiky. K tomuto výročí uspořádalo mnoho lidí i organizací spoustu různých akcí, aby uctili události, které bychom neměli nikdy zapomenout. Jak se na ono výročí připravovala naše škola?

Učitelé i žáci dělali nástěnky, žáci připravili prezentace, rozhlasové relace a různé referáty. Celá škola žila přípravami.

výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky

Co patro, to akce, v každém koutě se musí něco dít. Tím se asi řídili naši profesoři a žáci, kteří pomáhali. Den před oslavami všichni chystali svá stanoviště. Přípravy byly v plném proudu, žáci dělali, co mohli, také za to sklidili obrovskou pochvalu. 05


Učebna 112 se jako mávnutím kouzelného proutku proměnila v dobovou kavárnu, ani jsme nestihli postřehnout přípravu. V 3. patře vznikla výstava starých fotek, dokumentů, novin a časopisů, vše z našich rodinných archivů. Kouzlo starých časů doplnil film mapující časy a atmosféru první republiky. V tělocvičně se zase připravovala technika na koncert. Všechna ta kabeláž a příprava techniky musela být unavující, přesto proběhlo vše rychleji, než bylo plánováno. Na školní zahradě se kopala díra pro výsadbu našeho stromu republiky… Tímto bych chtěl za všechny profesory poděkovat všem žákům, kteří pomáhali, a za žáky učitelům, kteří celou akci zorganizovali.

26. 10. 2018, Den republiky

Nastal den D, pojďme si připomenout, co jsme mohli všechno vidět a zažít…

Po příchodu do školy jsme si pustili dokument o Tomáši Garrigue Masarykovi, jednom z největších Čechů naší historie, prvním prezidentovi ČSR. Jeho památka by neměla být zapomenuta. Smekám před jeho činy a doufám, že jste si z filmu něco odnesli.

Poznej svého učitele. Tak se jmenovala soutěž, kde jsme hádali, kdo se z našich profesorů a profesorek na nás dívá z fotek z dětských let. Naším nelehkým úkolem bylo zapsat si čísla fotografií a poté tipovat, který profesor je který.
Profesoři pro nás nechali tento vzkaz:


Nepamatujeme sice vznik republiky, ale leccos už pamatujeme!

Vaši učitelé!


Ukázali nám, že i oni byli dětmi a my jsme se nad starými fotkami hodně pobavili. Moc si toho vážíme a snad se do života též pustíme se stejnou chutí a odvahou jako tehdy oni.

Na koncertu, jenž se odehrával v tělocvičně, se muselo vystřídat několik skupin tříd kvůli nedostatku místa. Ale i přesto zde byla nádherná atmosféra.
Naši 3 profesoři společně se 3 žáky pro nás zahráli a zazpívali mnoho krásných českých písniček a  pokračovali tak v započatých úžasných koncertech, které jsme měli možnost poslouchat už předtím „na schodech“.  Atmosféra byla tak skvělá, že snad nebylo člověka, který by se ke zpěvu nepřidal či aspoň netleskal do rytmu.
Mockrát děkujeme za tento nezapomenutelný zážitek.


výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky

 

Do rodinných archivů se ponořila společně se svými rodiči a prarodiči třída 3. A a vytvořila pro nás výstavu. Mohli jsme si prohlédnout mnoho starých novin a časopisů, většina z nich pocházela z dob velkých dějinných událostí naší republiky (rok 1938, 1968, 1989), našly se ale také starší kousky. Viděli jste někdy originál novin z roku 1915? My ano…! Ale mohli jsme se také zadívat na staré fotky babiček či dědečků, fotografie z 1. světové války, viděli jsme, jak dříve vypadala svatba, v jakých autech se jezdilo,… Zkrátka toho bylo hodně. Ke zhlédnutí tu byl i velmi zajímavý film.
Opět mockrát děkujeme za přiblížení atmosféry tehdejší doby (tentokrát i našim prarodičům). Útulná prvorepubliková kavárna vznikla během chvilky v učebně s výhledem do zahrady.


výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky

 

K dispozici tu byla káva a čaj, jak to ve správné kavárně bývá, zákusky dodala 4. C. Obsluha kavárny v překrásných dobových šatech přidala na dokonalé atmosféře. Pokud jste chtěli strávit pár okamžiků ve 30. letech 20. století, měli jste neopakovatelnou příležitost. I Oldřich Nový nám ke kávě zazpíval… Těžké bylo odsud odcházet a my za to děkujeme všem, kdo nám tady zpříjemnili den.  Poděkování patří i celé 4. C, která napekla zákusky a celý výdělek věnovala na adopci na dálku. Doufáme, že se vybralo dost a peníze opět pomohou tam, kde je jich potřeba.

A protože se ke stoletému výročí po celé republice zasadila i spousta stromů republiky, ani my jsme nemohli zůstat pozadu. Na školní zahradě jsme vysadili i ten náš. Myslíte si, že jsme si vybrali lípu? Kdepak! My chceme být originální, a tak jsme zvolili voňavou kvetoucí magnólii, která bude dělat radost dalším generacím našich pokračovatelů. Teď se jen o ni dobře starat…

výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky výročí 100 let republiky

 

Dalšího stoletého výročí naší republiky se už nedožijeme. Ale to nevadí, my jsme si užili to naše. Máme zážitky na celý život a můžeme vyprávět, jak jsme slavili.

Petr Šťastný 1. A