Tradice anglosaských zemí v praxi - Halloween

Dne 27. 10. 2015 se již tradičně v menším předstihu slavil na OA Kubelíkova keltský svátek Halloween. Ve škole jste mohli potkat spoustu čarodějnic, zombie a dalších strašidel. O výzdobu školy a propagaci se postarali Mgr. Jana Diblíková a Mgr. Martin Sentl, kteří spolu se studenty vyzdobili školu v duchu Halloweenu a dodali tak celé akci „strašidelnou“ atmosféru. K oslavám se svými kostýmy přidali i vyučující jiných předmětů, kterým touto cestou děkujeme, že podpořili naši „školu hrou“ a pomohli nám tak šířit poznatky o tradicích anglosaských zemí i jinak než jen v lavicích v rámci výuky anglického jazyka.

Co se týká historie můžeme se z různých zdrojů dozvědět, že Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Historie Halloweenu sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Do Ameriky se Halloween rozšířil až s masovou imigrací Irů a Skotů v průběhu 19. století. Do té doby byly například puritáni z Nové Anglie silně proti této tradici. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem “Trick or treat“ (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích…) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Za sekci anglického jazyka Mgr. Jana Diblíková