Vědecký jarmark

Cannot find folder inside folder
Admiror Gallery: 3.0
Server OS:Apache/2.2.16 (Debian) PHP/5.3.3-7+squeeze25 with Suhosin-Patch mod_ssl/2.2.16 OpenSSL/0.9.8o
Client OS:Unknown
PHP:5.3.3-7+squeeze25

18. září 2013 se v Praze na Vítězném náměstí konal Vědecký jarmark. Různé fakulty a instituce zde měly připravené interaktivní stánky, kde se snažily zábavnou  a zajímavou formou přiblížit vědu návštěvníkům všech věkových kategorií.

Této akce se zúčastnila i naše škola se třídami: 2. A, 2. C a 3. B. Bohužel nám počasí moc nepřálo, ale ani déšť nás neodradil od možnosti seznámit se se zajímavými pokusy, soutěžemi, moderní technologií, ale i záhadami a zajímavostmi každodenního života.

Zajímá vás jak poznáme kvalitní čokoládu, pepř nebo med? Kde je více cukru? V džusu nebo čokoládě? Je cola stejně kyselá jako ocet? Jaký je rozdíl mezi denním a nočním krémem? Proč jsou bonbóny tak sladké? Z čeho se vyrábí pivo? Jak hoří hořčík? Jak působí tekutý dusík? Jak filmaři maskují zranění? Co dovede robot Asterix? Jak mohou nevidomí a slabozrací vnímat architektonické objekty Prahy? Jak poznáme padělané bankovky atd.

Na všechny tyto otázky a mnoho dalších jsme dostali odpovědi a spoustu věcí jsme si také mohli sami vyzkoušet. Pro každého se zde našlo něco zajímavého, ať z oblasti elektroniky, techniky, biomechaniky, kriminalistiky, historie, potravinářství, chemie, biologie či fyziky.

A co nejvíce zaujalo naše studenty napoví několik jejich příspěvků.

P. Šrámková

„Na Jarmarku mě nejvíce zaujaly stánky s pokusy, které si můžu sama vyzkoušet i doma. Měla jsem možnost zasoutěžit si a ochutnala jsem i ručně umíchanou zmrzlinu. Nejvíce mě však zaujal pokus s citrónovou nabíječkou do kalkulačky. I když tento pokus již znám ze základní školy, pokaždé, když mám možnost si ho vyzkoušet, tak ji využiji. Při tom si  uvědomuji, jak je fyzika zajímavá. Dále mě také nadchl 3D efekt obrazovek, sestavení robotů, pokusy s jódem, pokusy se svíčkami atd.“

Anna Bradáčová, 2. C

„Na Jarmarku jsem viděla spoustu zajímavých věcí. Dokonce jsem měla šanci si zasoutěžit. Odhadovali jsme, kolik cukru je v běžných  potravinách a také v džusech. Výsledky mě ohromně překvapily, ale nakonec jsem i vyhrála periodickou soustavu prvků. Dále jsem zjistila, jak se dělají kosmetické krémy. Jeden vzorek jsem dostala a stále ho používám.“

Andriyana Hafiyak, 2.C

A jak je to s těmi cukry nám odpoví  následující příspěvek:

„Dozvěděla jsem se, že cukr je obsažen ve všem, co sníme. V půllitru coly je obsaženo 14 kostek cukru, což je denní dávka, kterou bychom měli správně sníst, abychom měli energii na celý den. V jablku a banánu jsou cca 4 kostky cukru, v pomeranči, rozinkách a sušeném banánu cca 7 kostek, v ovocných koktejlech cca 10 kostek, v čokoládové tyčince cca 14 kostek cukru.“

Nikola Nikodýmová, 2. C