Exkurze na transfuzní oddělení Vinohradské nemocnice

Cannot find folder inside folder
Admiror Gallery: 3.0
Server OS:Apache/2.2.16 (Debian) PHP/5.3.3-7+squeeze25 with Suhosin-Patch mod_ssl/2.2.16 OpenSSL/0.9.8o
Client OS:Unknown
PHP:5.3.3-7+squeeze25

Naše třída 2. A navštívila v pondělí 26. 11. 2012 transfuzní oddělení Vinohradské nemocnice. Šli jsme se tam podívat hlavně proto, že v hodinách biologie právě probíráme člověka. Celá exkurze trvala necelé 2 hodiny a doprovázela nás paní profesorka Šrámková.

Po příchodu na transfuzní stanici jsme se rozdělili do dvou skupin. V 1. části jsme poslouchali přednášku a sledovali prezentaci o krvi a o dárcovství. Dozvěděli jsme se něco o složení krve, což už známe z hodin biologie, ale zopakovat si to nám určitě neuškodí. („Opakování matka moudrosti“.) A pak nám předávali různé informace o transfuzi, o tom, kdo je vhodný dárce, o darování krve, plazmy, kostní dřeně, aj… To bylo poměrně zajímavé, ale plno věcí už jsme věděli.

V druhé části jsme měli možnost ochutnat snídani, která se podává lidem, kteří chtějí darovat krev. Tato snídaně je bohatá na sacharidy a obsahuje housku s medem nebo s džemem a k pití se podává Coca Cola nebo hodně sladký ovocný čaj. Důvodem je zvýšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Pak nás vzali na oddělení ke zdravotním sestřičkám, kde se odebírá krev při dárcovství. Byli jsme seznámeni také s tím, jak dárcovství probíhá.

Celou exkurzi bych zhodnotila velmi kladně a určitě to byl přínosný zážitek. Mně se tam hodně líbilo! Myslím si, že taková exkurze může přimět lidi k tomu, aby pomáhali ostatním, kteří to potřebují. A určitě je také dobré chodit na školní akce, protože nejen, že se dozvíme něco nového, tak i vidíme naše spolužáky v jiných situacích a stmeluje se kolektiv ve třídě.

Markéta Filipová