Věda v ulicích

Cannot find folder inside folder
Admiror Gallery: 3.0
Server OS:Apache/2.2.16 (Debian) PHP/5.3.3-7+squeeze25 with Suhosin-Patch mod_ssl/2.2.16 OpenSSL/0.9.8o
Client OS:Unknown
PHP:5.3.3-7+squeeze25

V úterý 20. září 2011 měli možnost studenti druhých (2. C, D ,E) a třetích (3. A, B) ročníků, zúčastnit se interaktivní výstavy pod širým nebem pod názvem „Věda v ulicích“. Výstava probíhala v kampusu ČVUT a VŠCHT Praha na pěší zóně před Národní technickou knihovnou.

Připraveno bylo 26 stanových expozic, kde si každý mohl najít oblast, která ho zajímá. Mohli jsme se zastavit u detektoru lži, robotické ruky, řešit hádanky a rébusy, postavit molekulární modely různých sloučenin, sestavit baterii, jít po stopách Johannese Keplera, vyzkoušet počítač ovládaný okem, pozorovat oblohu, měřit vše vším…, podívat se na chemické pokusy i na závodní formuli či elektromobily. Velký úspěch měl i simulátor nárazu, robotické hračky, výroba sopky a zemětřesení atd. Opravdu bylo z čeho vybírat.

Mimo stanových expozic jsme měli možnost zúčastnit se komentované prohlídky Národní technické knihovny a využít i „Den otevřených dveří na VŠCHT a na Elektrotechnické fakultě ČVUT“

Naše díky patří i realizátorům akce „České hlavě“, která se snaží o podporu technických a přírodovědných oborů.

P. Šrámková

Simulátor nárazu vozu

„Vyzkoušejte si náraz ve 30 km rychlosti“. Hned  když jsem viděl tento slogan, řekl jsem si: „Tak do toho jdu“. A jak jsem řekl, tak se i stalo. Usedl jsem na sedačku a připoutal se. Dále jsem už jen poslouchal pokyny příslušného pracovníka, který mi ještě pořádně utáhl bezpečnostní pás a řekl, že hlavně nemám vyplazovat jazyk a mít k sobě stisknuté obě čelisti, protože ve chvíli nárazu má tento stroj rychlost přibližně 30 km/h.

Když jsem narazil, nechápal jsem, jak je možné, že to mohla být taková rána. Poté jsem si doma na internetu zjistil, že auto při rychlosti 30 km/h urazí 8,33 metru za 1 sekundu a při čelním nárazu se to rovná pádu z výšky 3,54 metru. Nedokážu si představit náraz ve vyšší rychlosti…

M. Jiřík, 2.C