Školní akce

Cesta za snem

V sobotu 23. 11. 2019 se konal v TOP HOTELu Praha slavnostní galavečer projektu Cesta za snem, kterého byla součástí i naše škola. Do krásné nadační akce bylo zapojeno pět škol. Každá škola měla na měsíc ve svých prostorách zapůjčen trenažer (handbike), na kterém se žáci snažili ujet co nejvíce km na podporu handicapovaného Kubíka. Naše škola se s najetými 1087 km umístila na 2. místě. Všem, co přispěli byť jediným metrem, ze srdce děkujeme. Protože hlavním cílem nebylo vyhrát klání mezi ostatními školami, ale pomoci Kubíkovi. S čistým svědomím mohu říci, že jsem hrdý na to, že se tato věc povedla a i my jako OA Kubelíkova jsme mohli být součástí projektu pro dobrou věc.

Mgr. Kamil Sedlák

fif

Náš příspěvek k 17. listopadu

Letos slavíme 30. výročí od doby, kdy studenti vyburcovali většinu národa k tomu, aby se postavil totalitní moci. Díky tomu dnes žijeme v demokratické společnosti.

Jako poděkování tehdejším hrdinům jsme na pátek 15. 11. 2019 připravili projektový den věnovaný listopadovým událostem roku 1989. Do příprav se pod vedením učitelů aktivně zapojily všechny druhé ročníky, třídy 3. B. 3. C, 3. D a jednotlivci z ostatních tříd napříč všemi ročníky. Pozvali jsme mezi sebe pamětnice těchto událostí, a tak si některé třídy mohly vyslechnout jejich vyprávění vztahující se k listopadu 89´.

Naše oslavy začaly žákovským koncertem, v němž zpěváky svou účasti podpořili i někteří vyučující. V jednotlivých třídách pak následovala projekce krátkých filmů s tematikou listopadu 89´, řada žákovských prezentací v češtině, angličtině i němčině, beseda s pamětníkem. Mimo třídy byla umístěná „historická expozice“ a muzeum 80. let.

Na závěr jsme zaplnili školní hřiště ve vnitrobloku – „náš Václavák“. Nezapomněli jsme si vzít listopadová hesla, vlajku, svazek klíčů a za zpěvu písně Náměšť a poslechu Modlitby pro Martu jsme zakončili projektový den.

Výměnný pobyt s Italy

2. října přiletěli studenti z naší spřátelené střední školy ve Fasanu. Ubytovali je naši žáci na celý týden, takže měli mnoho možností seznámit se s hlavním městem i zbytkem České republiky. Počasí nám zrovna nepřálo, ale to nikoho nezastavilo v podniknutí všech naplánovaných aktivit jak uvnitř, tak vně školy. Italové ocenili dopolední program s českými profesorkami i pozdější akce se samotnými studenty, které jsme vymýšleli sami. Naše jídlo pro ně byla jedna velká neznámá. Zaujali je knedlíky s omáčkou na jakýkoli způsob i České (samozřejmě nealkoholické) pivo. Na oplátku nám někteří předvedli i své kulinářské schopnosti, většinou nějakou variací těstovin.

Poslední den si prověřili získané vědomosti o Praze a my zjistili co vše víme o Itálii, kam do rodin našich nových kamarádů odlétáme příští měsíc.

Rozálie Sojáková, 4. A

Přednáška prof. Hilského

Studenti 4.A, 3.C, 3.B a 2.A navštívili dne 12.11.2019 přednášku prof. Hilského s názvem Úsvit vědy v Shakespearově Anglii. Tato přednáška se konala v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky pod záštitou British Council v Městské knihovně v Praze.

Přednáška prof. Hilského, nejvýznamnějšího českého shakespearologa, byla velmi zajímavá. Studenti, kteří se ve škole učí o životě a díle W. Shakespeara, si mohli rozšířit své znalosti o době, ve které se tento autor pohyboval. Prof. Hilský velmi barvitě a do podrobností představil dobu W. Shakespeara jako přelomové období rozvoje věd. Poukázal na intelektuální práci na anglických univerzitách, které přispěly k všestrannému pokroku. Konkrétně hovořil o rozvoji matematických věd, o astronomii, o lékařství, o právních vědách a o teologických otázkách. W. Shakespeare žil v převratné době, která přinesla světu velké změny. I dnes žijeme v době, která je velmi hektická, kdy objevy, zejména v moderních technologiích, přinášejí nečekané změny. Možná, že i tyto souvislosti si uvědomovali naši studenti, když odcházeli z přednášky prof. Hilského. Děkujeme za možnost návštěvy této akce.

L. Marešová, J. Mudrová