Ze života školy

Sportovní kurz

Školní akce

V týdnu od 23. do 27. dubna jsme prožili 5 dní na sportovním kurzu na Staré Živohošti. Od začátku nám přálo počasí a tak jsme se mohli plně věnovat všem naplánovaným aktivitám, jako je softball, frisbee, jízda na lodičkách, chůze po laně přes vodní zátočiny a mnoho dalších.

Vše vyústilo soutěžemi a závody do kterých jsme šli s vervou, abychom urvali co nejvíce diplomů pro svou třídu.

Mgr. Kamil Sedlák

Školní ekonomická soutěž

Soutěže

Učitelé odborných předmětů připravili 9. dubna 2018 ekonomickou soutěž pro žáky druhých a třetích ročníků.

Výsledky 2. ročníky:

1. Dominik ŠORF 2. A

2. Marek MILER 2. A

3. Filip FAIGL 2. B

Výsledky 3. ročníky:

1. David ŠMEJKAL 3. C

2. Kateřina MALEČKOVÁ 3. D

3. Lucie JANDÍKOVÁ 3. B

Oceněným blahopřejeme.

Soutěže v ruském jazyce

Soutěže

Ve dnech 24. 4. a 25. 5. se žáci naší školy zúčastnili dvou soutěží v ruském jazyce. V úterý 24. 4. se studentka Khrystyna Matveyev ze třídy 3. B umístila na skvělém 3. místě v celostátní soutěži v ruské konverzaci, ve které bojovala proti dalším dvanácti rusky hovořícím soupeřům.

Ve středu 25. 4. se 7 žáků ze třídy 3. B (Khrystyna Matveyev, Shebestyan Vladyslava, Jandíková Lucie, Macháč Petr, Soukop Jakub, Bzonek Robert, Gareis Šimon) a Artur Saradzhants ze 2. B zúčastnilo krajského kola soutěže ARS Poetika - Puškinův památník, které se konalo v Ruském centru vědy a kultury v Praze. Naši žáci se zde představili se zdařilým divadelním představením a předvedli skvělý výkon.

Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci a gratulujeme!

Mgr. Šárka Kyselá

soutez.ruj.18

Návštěva sklárny Rückl

Školní akce

16. 4. 2018 zavítali studenti prvních ročníků do rodinné sklárny Rückl v Nižboru. Tato sklárna je již od roku 1846 známá svým prvotřídním broušeným křišťálem. Studenti měli možnost nahlédnout přímo do výroby a do tajů tohoto autentického řemesla.

Zajímavé je, že letos v této sklárně vznikla nová podoba Českého lva, autorem návrhu je umělecký ředitel Rony Plesl. Inspiroval se poetikou Josefa Lady a českým kubismem. Exkurze to byla velmi zajímavá a poučná.

Mgr. Monika Marešová

Deutsches Theater

Školní akce

Am 9. April waren wir im Theater. Nur wenige Schüler unserer Schule haben diese Vorstellung in deutscher Sprache besucht. Wir haben zwei schöne Märchen von Brüdern Grimm gesehen. Das erste Märchen erzählte über ein Mädchen, das Brennnessel liebte. Das zweite Märchen hieß Rapunzel und es war eine Geschichte von einem Mädchen, das in einem Turm gehalten wurde. Die Vorstellung hat uns sehr gefallen.

Tereza Kalová 3. A, Tereza Poštolková 3. C

Německé divadlo

Třeťáci a Coca Cola

Školní akce

Ve čtvrtek 5. dubna 2018 se konala exkurze třetích ročníků (3. C a 3. D).

Exkurze začala prezentací firmy Coca-Cola HBC Česko a Slovensko o její historii, o tom, jak nápoj vznikl a celý příběh koly od obyčejné směsi až po jedno z nejznámější pití celého světa a druhé nejvíce používané slovo na světě (tím je myšleno slovo Coca Cola).cocacola

Během celé exkurze jsme měli přístup k neomezenému přísunu tekutin a to jak už k zmiňované Cole, tak i k nápojům značky Fanta, Sprite, Bonaqua a další včetně novinek.

Po prezentacích jsme měli možnost se jít podívat do výroby, kde se dělají plastové lahve, kde se plní lahve, plechovky a skla limonádou a kde se nalepují etikety. Bohužel velká část výroby se rekonstruuje a staví se nové linky, které pomohou zefektivnit výrobu. Každý si mohl s sebou odnést proformu, ze které se vyfukují plastové lahve.

Exkurze se všem studentům velice líbila, jen není jisté, jestli se jim líbila jen ta exkurze nebo to, že jste mohli vypít Coca Coly tolik, kolik jste jen chtěli. Na závěr jedna pravda, Coca Colu neberme jako pití, ale jako cukrovinku něco, čím si občas osladíme a zpříjemníme život.

Ing. Eva Kopicová, Tomáš Trkulja, 3. C

cocacola2

Světový den vody 2018

Školní akce

22. března jsme si ve škole připomněli Světový den vody, školou zněly písničky o vodě, studenti i profesoři zkusili vyplnit testík, vytvořit básničku a stateční ochutnali 3 vzorky vody. V nabídce byla studniční, kohoutková a balená. A světe div se, nejlépe chutnala balená kojenecká voda a studniční.

Ing. Miroslava Ficová

Lyžařský kurz v Kitzbühelu

Zájezdy

V polovině března se někteří žáci z prvních a druhých ročníků zúčastnili 5 denního lyžařského kurzu v rakouském Kitzbühelu. Během pobytu na nadšené lyžaře a snowboardisty čekalo jak krásné slunečné počasí, tak útulné ubytování ve městě Mittersill s bohatou polopenzí.

Každý den jsme v rámci areálu brázdili kopce jiného lyžařského střediska, kam nás vždy přepravil náš soukromý zájezdový autobus. A když jsme si chtěli od sjíždění svahů přeci jen trochu odpočinout, vyrazili jsme do aquaparku anebo na procházku po městě.

Už teď se těšíme na příští lyžařskou sezónu a až zase společně vyrazíme do Alp!

Mgr. Kamil Sedlák

Krajské kolo konverzační soutěže v ruském jazyce

Soutěže

Dne 14. 3. 2018 se na OA – Dušní konalo krajské kolo soutěže v ruské konverzaci, které se poprvé zúčastnili také 3 žáci naší školy.

V kategorii mladších žáků naši školu reprezentoval Lukáš Staněk (2. A), který se umístil na 6. místě, za starší žáky se soutěže zúčastnil Jan Šmejkal (3. C), který obsadil dělené šesté místo a v kategorii rodilých mluvčí se předvedla Khrystyna Matveyev (3. B), která se umístila na 1. místě, díky čemuž postoupila do celostátního kola, které se uskuteční 24. dubna v Ruském středisku vědy a kultury v Praze.

Všem zúčastněným gratulujeme ke skvělým výsledkům!

Mgr. Šárka Kyselá

ruska.konverzace.18

Olympiáda ve španělském jazyce

Soutěže

V úterý 13. března se konalo krajské kolo španělské olympiády na gymnáziu Evolution na Jižním Městě, ve kterém změřili své znalosti studenti z Prahy a Středočeského kraje. Studentka třetího ročníku (3. A) Rebeca Byšková skvěle reprezentovala naši školu a umístila se na fantastickém 2. místě.

Rebece moc gratulujeme a držíme palce při dalším studiu i soutěžích!

Bc. Anna Křenková